Edison Ve Çalışmaları

Kübranur Yılmaz tarafından yazıldı.. Yayınlanma Bilim Uygulamaları

Edison Ve Çalışmaları

 

Bini aşkın buluş yapan, bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren  Amerikalımucit.

 

Yedi yaşındayken ailesi ile birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşen Edison ilk öğretimine burada başladıysa da yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca  özel öğretmenlerle eğitildi.

 

İlk Deneyleri Ve Buluşları:

 

Son derece  meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi ve bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeyi yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aygıtı yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği bir hastalık nedeniyle kulakları ağır işitmeye başladı.

 

1878’de William Wallace’ın yaptığı 500 mum gücündeki ark lambasından etkilenen Edison , bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yötemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve EdisonElectric Light Company’yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine, havası boşaltılmış bir ortamda ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla, 14ay boyunca filaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı .Sonunda 21 Ekim 1879’da, özel, yüksek gerilimli elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan, karbon filamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı.

 

Sonraki yıllarında Edison, burada laboratuvarının 10 katı kadar bir laboratuvar açtı.

 

İki kez evlenen Edison’un 6 çocuğu  oldu. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmaya devametti.Geriye çığır açıcı buluşlarını yanı sıra, gözlemleriyle dolu 3.400 not defteri bıraktı.

 

 

 

Amaç:Ampulden yararlanarak bir tost makinesi yapıp ışık enerjisinin ısı enerjisine dönüştüğünü görebilmek.

 

 

 

Araçlar:

 

İletken tel

 

İçi derin olan bir kutu

 

4 ampul

 

4 duy

 

1 priz

 

1 dilim ekmek

 

Mukavva

 

 

 

 

 

 

 

Yapılışı:

 

Mukavvayı kutunun  içine tam girecek şekilde kesip ampulün tırtıklı yerinin girebileceği şekilde mukavvayı delin. Sonra ampullerin o deliklerin içine doğru koyup duyları iletken tellere bağlayın. Arkasından duyları ampullere koyup kutunun aşağısından küçük bir delik açın ve oradan duya bağlanmış iletken telleri kutuya açılmış delikten sokun ve   telleri prize bağlayın. Sonra prizi fişe sokun ve ekmeği ampullaerin arasına koyun. Yaklaşık bir dakika sonra prizden çekin ve ekmeğin kızardığını görebilirsiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile