İLK GÖKBİLİMCİLER

Emine Gül NAKAŞ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Astronomi ve Uzay Bilimleri

İlk Gökbilimciler Kimlerdir??

Gökbilim en eski bilimdir. Ya da gökbilimciler öyle der. İlk gökbilimciler; tarih öncesi insanlar, Güneş, Ay ve yıldızları merak ettiler.

Güneş’in günlük hareketleri saat işi görüyordu. Ay’ın aylık evreleri ve mevsimlerin yıllık ritmi takvim sunuyordu. Yıldızlarla yön bulunuyordu.

Kazınmış hayvan kemiği (Fransa, MÖ 30.000) ilk Ay takvimi; Lascaux’daki mağara resimleri (MÖ 15.300) takımyıldız betimlemesi olabilir.

MÖ 3100-1600′de yapılan Stonehenge mevsimleri izleme amaçlı ilkel bir gözlemeviydi. Yaz gündönümünde Güneş hala Hell Taşı üstünden yükselir.

Gök cisimleri her kültürde tanrılarla özdeşleştirilmişti. İlahi planları öğrenmenin tek yolu onların hareketlerini öğrenmekmiş gibiydi.

Sonuç: Astroloji, yani yerdeki olayların gökteki olaylarca yönetildiği yönündeki batıl inanç. Pek çok insan bunun doğruluğuna hala inanır.

Güneş ve Ay tutulmaları, gezegen kavuşumları, meteor yağmurları veya kuyrukluyıldız görülmesi genelde savaş ve kıtlık alameti sayılıyordu.

Gök cisimleri tüm kültürlerin yaratılış mitinde de rol oynuyordu. Gökbilim binlerce yıl boyu din ile yakından ilişkilendirildi.

İlk gökbilimcilerin ortak bir görüşü vardı: Dünya evrenin merkezidir. Dışarı çık, yukarı bak, nedenini anlarsın.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile