KUYRUKLUYILDIZ NEDİR?

Emine Gül NAKAŞ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Astronomi ve Uzay Bilimleri

Kuyrukluyıldız Nedir?

Kuyrukluyıldızların kuyruklu veya saçlı yıldızlar olduğuna inanılırdı. Adı Latince “saç”tan gelir:Coma. Gece gökte haftalarca görülebilir.

Aristoteles’e göre kuyrukluyıldızlar atmosferde ışıldayan buharlardı. Tycho Brahe onların Ay’dan uzakta ve kozmik yapılı olduğunu kavradı.

Edmond Halley’in keşfi: 1682 ile 1531 ve 1607′deki kuyrukluyıldızların yörüngesi aynı. Üçü aynı cisim! Tahmini: Halley 1758′de geri dönecek.

Kuyrukluyıldızların Güneş yörüngeleri hayli eliptiktir. Periyotları birkaç yıldan binlerce yıla dek değişir. Halley turu 76 yılda tamamlar.

Kuyrukluyıldızlar birkaç km’lik gözenekli, buz/birikinti yığınlarıdır. Güneş Sistemi doğumunun artıkları olarak bilimsel değerleri çoktur.

Güneş’e yaklaşınca buz buharlaşır, toz parçacıkları yok olur. Kuyrukluyıldızın rüzgar çorabı gibi mavimsi gaz ve sarımsı toz kuyruğu olur.

Kuyruk çok ince olsa da muhteşem görünür. Toz yörüngeye saçılır. Dünya o yol üstünden geçerse parçalar göktaşı olarak atmosfere girer.

Güneş Sistemi oluşurken kenarlarda trilyonlarca kuyrukluyıldız doğdu. Çoğu dev gezegenlerin ya da KKC’lerin buzul çekirdekleri ile kaynaştı.

Ama embriyonik dev gezegenlere yaklaşan çoğu kuyrukluyıldız, bugünkü uzun dönemli kuyrukluyıldızların kaynağı uzak “Oort Bulutu’na savruldu.

Küçükler Shoemaker-Levy 9 gibi (1994) genelde Güneş’e veya Jüpiter’e düşer. Bazıları da birçok yörünge turundan sonra Güneş ısısı ile aşınır.

Güneş Sistemi’nin ilk döneminde Dünya’ya suyun çoğu düşen kuyrukluyıldızlarla gelmiş olabilir. Öte yandan bu, toplu yok oluşlara yol açtı.

Uzay araçları birkaç kuyrukluyıldızı inceledi, numuneler aldı. Avrupa aracı Rosetta 2014′tePhilae sondasını bir kuyrukluyıldıza indirecek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile