TROPİKAL YAĞMUR ORMANLARI

Emine Gül NAKAŞ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Astronomi ve Uzay Bilimleri

Tropikal Yağmur Ormanları

Tropikal yağmur ormanları, havanın bütün yıl ılık ve yağmurlu olduğu ekvatora yakın bölgelerde görülür. Bu ormanların en büyükleri Güney Amerika’da Amazon Nehri’nin havzasından, Afrika’da Kongo Nehri’nin havzasında ve Güneydoğu Asya’nın büyük kısmında bulunmaktadır.

Tropikal yağmur ormanlarında çok çeşitli ağaçlar vardır. 2,6 km kare alanda 100 tür ağaç yetişebilir. Tropikal yağmur ormanlarındaki ağaçların hemen hemen tamamı geniş yapraklı ve yapraklarını dökmeyen ağaçlar olmakla beraber çam ağaçları ve eğrelti otları da bulunabilir. Dalların yarattığı gölgelikten çok az güneş ışığı geçebildiği için çalı ve bitki katmanları seyrektir. Ancak ağaçların güneş ışınlarının güçlü olarak geldiği yüksek kısımlarında dallar, tırmanan bitkiler ile çevrilidir.

Gerçek Dosyası: Tropikal yağmur ormanlarında hayvanların çoğu bol miktarda yiyecek bulabildiği yükseklerdeki dallarda yaşar. Bu hayvanlar arasında yarasa, kuşlar, böcekler, kertenkele, fare, maymun, keseli sıçan ve yılan gibi uçan veya tırmanan yaratıklar sayılabilir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile