Mikroskobik Canlıların Özellikleri

Ayşen Aktaş tarafından yazıldı.. Yayınlanma 5. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

MİKROSKOBİK CANLILAR

Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Yalnızca mikroskopta görülebilirler. Mantarlar gibi zararlı olanlarının yanında yararlı olanları da vardır.
 
Nerelerde Yaşarlar?
Mikroskobik canlılar hava, su ve toprak gibi doğal ortamlarda, insan ve hayvan vücutlarında, besinlerde yani uygun sıcaklık ve besin olan her ortamda yaşarlar.
 
Canlı vücutları sıcaklık ve besin açısından mikroskobik canlılar için yaşamaya elverişli yerlerdir.
Besinler de mikroskobik canlıların üremesi için uygun ortamlardır. Dışarıda bırakılan yiyeceklerde çoğalan mikroskobik canlılar besinlerin bozulmasına neden olur. Bu besinlerin kokuları ve görünümleri de bozuktur.
 
Deniz, göl ve okyanuslarda yaşayan bazı mikroskobik canlılar suyu oksijen bakımından zenginleştirir. Ayrıca buralarda yaşayan diğer canlılar için önemli bir besin kaynağı olur.
 
Hastalıklara Neden Olan Mikroskobik Canlılar
Mikroskobik canlılar çoğunlukla bulaşıcı hastalıklara neden olurlar.
 
Verem, tifo, kolera, tetanoz hastalıkları ile boğazda bademciklerin şişmesi ile oluşan hastalık bu canlıların etkisiyle olur.
 
Yaşamımızda Önemli Yer Tutan Mikroskobik Canlılar
Bu tür mikroskobik canlılar,
Üzüm suyundan sirke yapılması,
Sütten peynir elde edilmesi,
Sütün yoğurda dönüşmesi,
Bitki ve hayvan atıklarının çürüyerek toprağa karışması olaylarında rol oynar.
 
Yoğurt Nasıl Oluşur?
Bir miktar ılık sütü birkaç kaşık yoğurt ile karıştırıp sıcak bir ortamda bekletirsek sütün tümü yoğurda dönüşür.
 
Yoğurdun içindeki mikroskobik canlılar sütü besin olarak kullanır ve sıcak ortamda hızla çoğalırlar. Böylece sütü yoğurda çevirirler.
 
Besinleri Uzun Süre Saklamak İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?
Besinleri mikroskobik canlıların zararlı etkilerinden korumak ve uzun süre saklamak için insanlar eskiden beri birçok yöntem uygulamaktadır.
 
Kurutma: Sebze ve meyvelerin içerdiği su buharlaştırılır. Susuz ortamlarda mikroskobik canlılar yaşayamadığı için bu yiyecekler uzun süre saklanır.
 
Tuzlama: Yiyecekler bol tuz dökülerek tuzlanır. Böylece yiyeceklerin bozulması önlenir.
 
Konserve : Yiyecekler yüksek sıcaklıklarda konserve hâline getirilir. Bu yolla yiyecekler teneke ve cam kavanozlarda aylarca saklanabilir.
 
Dondurma: Çok soğuk ortamlar mikroskobik canlılar için uygun bir yaşama ortamı değildir. Buzdolabı ve derin dondurucuların kullanılmaya başlanmasından sonra sebze ve meyveler dondurularak bozulmadan uzun süre saklanmaktadır.
 
Pastörize etme: Süt çok yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak içindeki mikroskobik canlılar öldürülür. Bu yolla paketlenen sütler uzun süre dayanır ve daha sağlıklı olur

Yorumlar   

-2 #10 kim bilir 08-04-2015 17:55
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) :-) :-) :-) :-) :-) ;-) ;-) ;-) :-) ;-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :cry: :cry: :sad: :oops: :oops: :-* :-* :-| :-| :o :o :-? :-? :eek: :eek: :zzz :roll: :P :roll: :sigh: :sigh:
Alıntı
-3 #9 komiklimelek 05-04-2015 06:23
:sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: bertbat
Alıntı
-9 #8 komiklimelek 05-04-2015 06:22
:sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: berbat
Alıntı
-10 #7 eren fafafafaf 22-03-2015 17:50
çok azzzzz
Alıntı
-12 #6 Alemdar 11-05-2014 18:25
:-| :oops: :oops:
Alıntı
-11 #5 hamza 01-05-2014 17:18
çok güzel :lol:
Alıntı
-7 #4 hnöb 30-04-2014 17:39
:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :cry: :o :o :-? :-? :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :eek: :eek: :eek: :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :P :P :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :sigh: :roll: :roll: :roll: :roll: :P :P :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz
Alıntı
+3 #3 Ece 19-03-2014 16:00
Çok az bilgi var. :sigh:
Alıntı
-11 #2 ahmett 24-02-2014 06:35
:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: :D :lol: :-) ;-) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: :cry:
Alıntı
-18 #1 bok 29-04-2013 13:02
:-* :-x :o :cry:
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile