4. Sınıf Maddenin Halleri

aleyna celik 1903 tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Yazılı Soruları ve Testler

MADDENİN HALLERİ
 
Maddeler katı sıvı ve gaz olmak üzere üç halde bulunur. Çevremizi incelediğimizde gördüğümüz maddelerin, bu üç halden birinde olduğunu fark ederiz.
 
 
 
Katılar
 
Katı maddelerin belirli bir şekli vardır.Dışarıdan bir etki olmadıkça katıların şekli değişmez.Katı maddelerin bu özelliği sayesinde sıra,masa,sehpa,sandalye ve çanta gibi eşyalar rahatça kullanılabilir.Bazı katıların şekli dışarıdan kuvvet uygulandığında da değişebilir.Cam bardak ve teneke kutuya çekiçle vurulduğunda bu cisimlerin şekli değişir.Katıların belirli bir hacmi vardır.
 
Sıvılar
 
Küçük taneli katılar içine kondukları kabın şeklini alır.Kum,şeker,un,tuz ve mercimek içine konulduğu kabın şeklini alan küçük taneli katılardandır.Sıvıların belirli bir şekli yoktur.Sıvılar içine konuldukları kabın,doldurdukları kısmının şeklini alırlar.Sıvılar akışkandırlar.Sıvıların belirli bir hacimleri vardır.
 
 
 
 
 
 
 
Gazlar
 
Hava, su buharı, LPG, doğal gaz ve hava gazı, gaz maddelere örnek olarak verilebilir. Gaz maddelerin belirli bir şekli yoktur. Gazların belirli bir hacimleri yoktur. Gazlar, sıkıştırılabilirler. Sıkıştıkları gazların hacimleri azalır. Gazlar, içine bulundukları kabı tamamen doldururlar. Otomobillerin lastiklerinde ve futbol toplarının içerisinde sıkıştırılmış hava vardır. Gazlar yayılma özelliği sayesinde bulunduğu ortamı tamamen doldurur. Mutfak tüplerinden sızan gaz ve kolonya odada yayılarak bütün odayı doldurur. Gazlar küçük gözeneklerden kaçabilir. Maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunmasıyla kendine özgü özellikler kazanır.
 

 

 

 

 


 
 
Belirli Şekil
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile