Besinler

ŞEVVAL NUR DEMİR tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

KARBONHİDRATLAR

Hangi  Besinlerde  Bulunur ?

Temel  besin  maddelerimizdendir. Ekmek , makarna , pilav , süt , bal , meyve  çeşitlerinde , tahıllarda , patates ve  şekerkamışında  bolca  bulunur. Karbonhidrat  içeren  maddelere  tentürdiyot  damlatıldığında  rengi  mavi  olur. Vücudumuzda  Ne  İşe  Yarar ?

Vücudumuz enerji üretmek için en önce karbonhidratları (ekmek, makarna) kullanır. Sonra yağları (zeytinyağı, tereyağı) en son olarak da proteinleri (süt, et, bakla) enerji kaynağı olarak değerlendirir.

Vücudumuzda  Ne  İşe  Yarar ?

Karbonhidratlar  vücudumuza  enerji  sağlar. Meyve  ve  sebzelerde , kepekli  ekmekte  bulunan  lif , sindirimi  kolaylaştırır. Lif de  bir  karbonhidrattır.

YAĞLAR

Vücudumuz için gerekli enerji önce karbonhidratlardan sağlanır. Karbonhidratların yetersiz kaldığı durumlarda    ( çok enerji gerektiren işler yaptığımızda) gereksinimimiz olan yağlardan sağlarız.

Vücudumuz, fazla enerji gerektiren işler için gerekli enerjiyi yağlardan sağlar. Yağlar, karbonhidratlardan daha fazla enerji içerir. Vücut sıcaklığımızı korur. Fazla yağ vücudumuzda depolanır. Çok yağ ve karbonhidrat tükettiğimizde şişmanlık sorunu yaşarız.

BİLGİ : Sporcular ve dağcılar çok enerji tükettikleri için bol karbonhidrat içeren yiyecekler tüketirler

              Kış uykusuna yatan, göç eden hayvanlar ( ayı, leylek vb.) yağ depolar. Çünkü yağ, vücut sıcaklığını korur ve vücuda enerji verir.

VİTAMİNLER

Hangi  Besinlerde  Bulunur ? Vücudumuzda  Ne  İşe  Yarar ?

A  VİTAMİNİ    Havuç , kereviz , domates , taze  fasulye , fıstık , avakado , baklagiller , mantar , yumurta , süt , buğday  ve  cevizde  bulunur. Eksikliğinde  gece  körlüğü , deride  kuruma ve pullanma  görülür. Kemik  ve  diş  gelişimine  katkıda  bulunur.

B  VİTAMİNİ   Süt  ve  süt  ürünlerinde , kırmızı  et , yumurta  ve  birçok  sebzede  bulunur. Tahıl  ve  tahıllardan  elde  edilen  ürünlerde de  B  vitamini  bulunur. B  vitaminleri  eksikliğinde  kansızlık , yorgunluk , deride  yaralar  gibi  rahatsızlıklar  oluşur.

C  VİTAMİNİ    Turunçgiller , çilek , kuşburnu , böğürtlen , domates , maydanoz , lahana , patates  ve  yeşil  yapraklı  sebzelerde  bulunur. Diş  ve  Diş  eti  sağlığı  için  gereklidir. Vücudumuzu  hastalıklara  ve  mikroplara  karşı  korur.

D  VİTAMİNİ   Süt , yumurta , tereyağı , balık  ve  balık  yağı , peynir  ve  sebzelerde  bulunur. Kemik ve diş gelişimi için gereklidir. Kalsiyum  ve  fosforun  emilmesini  ve  kemiklerde  depolanmasını  sağlar. D  vitamininin  ön  maddesi  besinlerden  alınır  ancak  güneş  ışınları  ile  D  vitamini  oluşur. Ancak  balık  yağı  ile  doğrudan  D  vitamini  alınabilir.

E  VİTAMİNİ     Kırmızı  et , süt  ve  süt  ürünleri , yumurta , tahıl  ve  tahıl  ürünlerinde  bulunur. Eksikliğinde  kısırlık , karaciğer , kalp  ve  damar  hastalıkları  görülür.

K  VİTAMİNİ   Kırmızı  et , pirinç , karaciğer , mısır , domates , yeşil  sebzeler , muz , şeftali  ve  çilekte  bulunur. Kanın  pıhtılaşmasını  sağlar. K vitamini  eksikliğinde  kan  pıhtılaşmaz. Yaralanmalarda  çok  kan  kaybedilir.

SU

Canlılar  susuz  yaşayamaz. Yemek  yemeden  2  hafta  kadar  yaşayabiliriz  ancak  susuz  birkaç  gün  yaşayamayız. Vücudumuzun  %  70’ i  sudur. Su  içerek  vücudumuzun  azalan  su  ihtiyacını  karşılarız. Her  gün  yaklaşık  olarak  1,5  - 2  lt  su  içmeliyiz. Meyve  ve  sebzeleri de  yediğimizde  vücudumuza  su  alırız. Yazın  ve  spor  yaptıktan  sonra , terlediğimiz  ve  çokca  su  kaybettiğimiz  için  daha  çok  su  içeriz. Su da  vitaminler  gibi  vücudumuzda  düzenleyici  olarak  görev  yapar.

MİNERALLER

Mineraller, vücudumuza yediğimiz yiyecekler ve içeceklerle girer. Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar. Kendimizi halsiz hissediyorsak vücudumuzda mineral eksikliği olabilir. Minerallerin vücudumuz için en önemli görevi düzenleyici olmaktır. Bunun yanında kemiklerin güçlenmesini, yaraların iyileşmesini sağlar ve vücudun gelişmesine katkıda bulunur. Vücudumuz için gerekli mineraller bitkisel ve hayvansal yiyeceklerden elde ederiz.

BİLGİ : Süt, peynir ve yoğurtta kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlendiren mineraller bulunur.

DİKKAT : En çok mineral içeren yiyecekler; su, süt, peynir, balık, marul, maydanoz, karnabahar, salatalık ve biberdedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile