Işik Ve Ses

ŞEVVAL NUR DEMİR tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

 IŞIK VE SES

IŞIK

Karanlık bir ortamda karşımızdaki insan, eşya yada cisimleri göremeyiz. Bundan dolayı görebilmemiz için ışığa ihtiyaç duyarız. Işık, varlıkları görebilmemizi sağlar. Işık olmadan göremeyiz. Çünkü bir cismi yada varlığı görebilmek için onun bize bir ışık yansıtması gerekir. Ayrıca ışık bir enerjidir. Örneğin evlerimizde kullandığımız ısı kaynakları güneşin ışığı ile çalışmaktadır.

Işık Kaynakları 

Görebilmemiz için gerekli olan ışığı kaynaklarına göre ikiye ayırırız:

Doğal Işık Kaynakları: Doğada kendiliğinden olan, insanlar tarafında yapılmayan ışık kaynaklarıdır. Örneğin, güneş, yıldızlar, ateş böceği vb. doğal ışık kaynaklarıdır. Çünkü kendi ışıklarını kendileri üretirler ve insanlara ihtiyaç duymazlar. ,

Yapay Işık Kaynakları: İnsanlar tarafından görebilmek ve aydınlatmak amacıyla yapılmış olan ışık kaynaklarıdır. Örneğin, meşale, mum, ampul vb. insanlar tarafından yapılmış olan birer yapay ışık kaynaklarıdır.

Not : Doğal ışık kaynakları kendiliğinden ışık saçarken, yapay ışık kaynaklarının ışık saçmaları için insanlara ihtiyaç duyarlar. Örneğin, güneş kendiliğinden ışık saçarken, bir mumun ışık saçması için insanlar tarafından yakılması gerekmektedir. Bazı cisimlerde ışık kaynakları olmadıkları halde ışık üretiyormuş gibi çevrelerini aydınlatırlar. Ancak bu cisimler ışık üretmezler sadece aldıkları ışığı yansıtırlar. Örneğin, geceleri gökyüzündeki ay çevreyi aydınlatır, ancak ışık üretmez. Ayın çevreyi aydınlatmasının nedeni güneşten aldığı ışığı yansıtmasıdır. Geçmişten günümüze kadar insanlar görebilmek için aydınlatma araçları aramışlardır. Aydınlatmada ilk önce ateş kullanılmıştır. Daha sonra ise meşale, mum, kandil, yağ lambası, gaz lambası ve lüks lambasını kullanmışlardır. 1879 yılında Thomas Edison ilk ampulü icat ederek aydınlatmada yepyeni bir dönemin açılmasına öncülük etmiştir. Günümüzde ise artık florensan lamba gibi daha ekonomik aydınlatma araçları kullanılmaktadır. Her şeyde olduğu gibi aydınlatmada da dikkat etmezsek çeşitli zararlarını görebiliriz. Örneğin, yetersiz ya da fazla aydınlatma gözlerimizin yorulmasına neden olacaktır. Işığın, yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yön ve zamanda kullanılması ışık kirliliğine sebep olur. Örneğin, gece seyahatlerinde araçların farlarının çok aydınlık olması gerek ışık kirliliğine gerekse de kazalara neden olacaktır. 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer İçerikler