4.Sınıf Fen ve Teknoloji Canlı Deyince Ne Anlıyoruz

Kerim Eren Bozdoğan tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

Çevremizde bulunan varlıkları canlılar ve cansızlar olarak iki gruba ayırabiliriz. Bir varlığın canlı ya da cansız olduğunu belirleyen özellikleri vardır.
Evimizdeki çiçekleri sular, akvaryumdaki balıkları besleriz. Ancak koltuk, sehpa ve sandalye gibi varlıkların beslenme ve su ihtiyacı yoktur.
Yaptığımız gözlemlerle bir varlığın canlı ya da cansız olduğuna kara verebiliriz.
Canlı varlıkları cansız varlıklardan ayıran özellikler vardır. Bu özelliklerden biri harekettir. Cansız varlıklar, dışarıdan bir etki olmadıkça hareket edemez.

 
Canlılar yürüme, koşma, uçma, zıplama ve yüzme gibi hareketlerle yer değiştirebilir. Canlılar dışarıdan bir etki almadan da hareket edebilir. Canlılar uyarılara tepki verir. Cansızlar uyarılara tepki vermez. Bir çıtırtı duyan ya da çitanın kokusunu alan ceylan hemen kaçmaya başlar. Ancak bir taş parçası bu uyarılara hiçbir tepki vermez.

 Canlılar beslenir, büyür ve gelişir. Zararlı maddeleri vücutlarından dışarı atar. Canlılar yeni bireyler meydana getirerek çoğalır. Sayılan bu özellikler cansız varlıklarda görülmez. Canlının yukarıda verilenlerden başka özellikleri de vardır. Buna göre canlının özelliklerini genel olarak şöyle sıralayabiliriz:
Büyüme ve gelişme,
Beslenme,
hareket etme,
Solunum,
Boşaltım,
Uyartı alabilme ve tepki verebilme,
Üreme.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile