4.Sınıf Fen ve Teknoloji Katı,Sıvı ve Gaz

Kerim Eren Bozdoğan tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı


Katılar
Katı maddelerin belirli bir şekli vardır.Dışarıdan bir etki olmadıkça katıların şekli değişmez.Katı maddelerin bu özelliği sayesinde sıra,masa,sehpa,sandalye ve çanta gibi eşyalar rahatça kullanılabilir.Bazı katıların şekli dışarıdan kuvvet uygulandığında da değişebilir.Cam bardak ve teneke kutuya çekiçle vurulduğunda bu cisimlerin şekli değişir.Katıların belirli bir hacmi vardır.
suyun buharlasmasSıvılar
Küçük taneli katılar içine kondukları kabın şeklini alır.Kum,şeker,un,tuz ve mercimek içine konulduğu kabın şeklini alan küçük taneli katılardandır.Sıvıların belirli bir şekli yoktur.Sıvılar içine konuldukları kabın,doldurdukları kısmının şeklini alırlar.Sıvılar akışkandırlar.Sıvıların belirli bir hacimleri vardır.
 

 
 
Gazlar
Hava, su buharı, LPG, doğal gaz ve hava gazı, gaz maddelere örnek olarak verilebilir. Gaz maddelerin belirli bir şekli yoktur. Gazların belirli bir hacimleri yoktur. Gazlar, sıkıştırılabilirler. Sıkıştıkları gazların hacimleri azalır. Gazlar, içine bulundukları kabı tamamen doldururlar. Otomobillerin lastiklerinde ve futbol toplarının içerisinde sıkıştırılmış hava vardır. Gazlar yayılma özelliği sayesinde bulunduğu ortamı tamamen doldurur. Mutfak tüplerinden sızan gaz ve kolonya odada yayılarak bütün odayı doldurur. Gazlar küçük gözeneklerden kaçabilir. Maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunmasıyla kendine özgü özellikler kazanır.
     

          Belirli Şekil          Belirli Hacim     Akışkan
Katı     Vardır                              vardır      değildir
Sıvı     Kabın şeklini alır              vardır     akışkandır
Gaz     yoktur                              yoktur         akışkandır

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile