4. Sınıf Fen ve Teknoloji Egzersiz Yapalım

Kerim Eren Bozdoğan tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

EGZERSİZ YAPALIM
A.Egzersiz-Nabız ilişkisi:
Teknolojik gelişmeler günümüz insanının oldukça kısıtlamıştır. İnsanların bir yerden bir yere giderken her zaman otomobil kullanması, katlara çıkarken ve inerken asansör ya da yürüyen merdiven kullanması, hareketlerini kısıtlamaktadır.
İnsanlar günlük hayattaki hareketsizliğin olumsuz etkilerinden kurtulmak için egzersiz yapmalıdır. Yüzme, yürüme ve koşma vücudun tamamının çalışmasını sağlayan yararlı egzersizlerdendir.
Egzersizler rastgele yapılmamalıdır. İnsanın yaş, bünye ve sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak egzersiz programı uygulamalıdır. Ani ve uzun süreli egzersizler yerine düzenli ve bünyeye aşırı yüklenmeden yapılan egzersizler daha yararlıdır. İnsanlarda nabız sayısı zaman zaman değişebilir. Egzersiz, nabız sayısını değiştiren etkenlerden biridir. Egzersiz sırasında vücudun harcadığı enerji miktarı artar. Artan enerji ihtiyacının karşılanması için daha oksijen kullanılması gerekir. Egzersiz sırasında kalp daha hızlı çalışır ve nabız sayısı artar. Nabız sayısı artışının belirli bir sınırı vardır. Belirli bir noktadan sonra nabız sayısında artış olmaz.

Egzersiz-Soluk Alıp Verme İlişkisi:
Dinlenme durumundaki bir insanın soluk alıp vermesi kolay fark edilmez. Ancak koşan biri daha derinden soluk alıp verdiği için fark edilir. Egzersiz yapan birinin soluk alıp verme sıklığı da değişir. Egzersizin sırasında oksijen ihtiyacı ve vücutta üretilen karbondioksit miktarı artar. Oksijen ihtiyacının karşılanması ve karbondioksitin artması için daha sık soluk alınıp verilir. Soluk alıp verme sıklığını egzersiz dışında artıran etkenler de vardır. Heycanlanma, sevinç, öfke ve korkma gibi durumlarda da nabız sayısı ve soluk alıp verme sıklığı artar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile