4. Sınıf Basit Elektrik Devresi

cennet kaplan tarafından yazıldı.. Yayınlanma 4. Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı

 4. Sınıf Basit Elektrik Devresi Kuralım

Piller ve Aküler

Oyuncak bebek, oyuncak araba ve elektronik araçların kumandalarını çalıştırmak için piller kullanılır.

Piller, araçlara doğru yerleştirilmediğinde araçlar çalışmaz. Pil, batarya ve akülerde (+) ve (-) olmak üzere iki uç vardır. (+) ve (-) işaretleri cihazların pil yuvalarında da vardır.

Tanım: Pillerde (+) ve (-) uçlarının bulunduğu uçlara kutup adı verilir. Pillerin araçları çalıştırabilmesi için (+) ve (-) kutuplarının pil yuvasındaki (+) ve (-) kutuplarına denk gelmesi gerekir.

Pillerin içerdiği maddeler çevreye ve insan sağlığına zarar verir. Pillerin içini açmak ve ateşe atmak tehlikelidir.

 

 Farklı  Elektrik Enerjisi  Kaynakları:  Bisikletle karanlıkta giderken önümüze görebilmek için farlarını yakmamız gerekir. Bisikletlerde, otomobillerdeki gibi akü bulunmaz.

 

Bisiklette ampulün yanması için gerekli olan elektrik enerjisi dinamo adı verilen araçla sağlanır.

Dinamonun dönen başlığı tekerleğe sürtündüğünde hareket enerjisine dönüştürür. Bu elektrik enerjisi bisikletin farının yanmasını sağlar.

Günlük hayatta kullandığımız birçok aleti çalıştırmak için şehir elektriğinden başka elektrik kaynakları kullanırız.

Televizyon, DVD oynatıcı ve klima gibi birçok aracın kumandasını çalıştırmak için piller kullanırız.

Kol saatinden duvar saatine değişik büyüklük ve çeşitteki saatler ve radyolar pille çalışan araçlardandır. Çevremizde pille çalışan onlarca araç sayabiliriz.

Değişik araçlarda farklı büyüklük ve güçte piller kullanılır. Pillerin sahip olduğu güç “ volt ” ile ifade edilir. Pillerin kaç volt olduğu üzerinde yazar. Pillerin 1,5 – 4,5 – 6 - 9 volt gücünde olanları vardır.

Araçların çoğu birden fazla pille çalışır. 3 voltluk güçle çalışan bir televizyon kumandasını çalıştırmak için 1,5 voltluk pilden iki tane takmak gerekir.

Cep telefonlarının enerji kaynağı bataryalardır. Bataryalar birden fazla pilden oluşan sistemlerdir. Cep telefonlarında genellikler tekrar tekrar doldurulabilen şarjlı piller kullanılır.

Ulaşım araçlarından elektrik ihtiyacı akü adı verilen araçlardan sağlanır. Aküler, elektrik enerjisini depolayan çok sayıda özel pilden oluşmuştur.

Akülerin gücü pillerden daha fazla ve kullanım süreleri çok daha uzundur.

Güneş pilleri, güneş enerjisinden elektrik üreten araçlardır. Güneş pilleri bazı saatlerde, hesap makinelerinde ve uydularda kullanılmaktadır.

Basit Elektrik Devreleri Kuralım

Tanım: Elektriğin izlediği yola devre adı verilir. Bir diğer ifadeyle devre elektrik üreticinden başlayıp yine elektrik üreticinde biten kesintisiz yol olur.

Odamızdaki ampulün yanması için elektrik düğmesine basarız. Bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli araçların çalışması için ise açma kapama düğmelerine basarız.

Devre üzerindeki bir kopukluk devrenin çalışmamasına sebep olur.

Basit bir elektrik devresi pil, ampul, anahtar ve bağlantı kablolarından oluşur. Bilgisayar ve televizyon gibi araçların içindeki devreler çok karmaşıktır. Basit bir elektrik devresinde ampulün ışık verebilmesi için tellerden birinin ucunun pilin (+) kutbuna diğerinin (-) kutbuna bağlanması gerekir.

Devrelerde kullandığımız piller ya da elektrik kaynağı ampul ve cihazlarla uyumlu olmalıdır. Böylece cihazlar ve ampul daha verimli çalışır.

Cihazları kullanmadan önce kullanma kılavuzunu okumalıyız. Bir elektrikli araçta gereğinden daha güçlü elektrik kaynağı kullanılması cihaza zarar verebilir.

Anahtarların Görevi

Televizyon, bilgisayar, elektrikli süpürge, hesap makinesi ve el feneri gibi elektrikli araçlarda açma kapama düğmesi vardır.

Elektrikli araçların içindeki elektrik devresini açmak ve kapamak için düğmesine basarız.

Tanım: Elektriğin kontrol edildiği düğmelere genel olarak anahtar adı verilir.

Elektrik anahtarları kullanıldıkları yere göre tasarlanır. Bazı anahtarlar basıldığında eski konumuna dönerken bazıları dönmez.

Kapı zili, ampul düğmesi ve bilgisayar düğmesi farklı tiplerde anahtarlardır. Anahtara bastığımızda devre üzerinde elektriğin geçmesi sağlanır. Anahtara tekrar bastığımızda devreden geçen elektriği keseriz. Anahtarlar elektriği güvenli kullanmamızı sağlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile